Kural Kitabı

FREE LİG (SERBEST LİG) KURALLARI

1. GENEL İŞLEYİŞ

a. Golden Lig, takımları internet üzerinde buluşturan ve onlara farklı rakiplerle keyifli maçlar yaptırarak, bu maçlarında profesyonel bir atmosfer yaratan Türkiye'nin yeni halı saha ligidir. Bu hizmet sayesinde takımlar ücretsiz bir şekilde kolayca siteye üye olabilir ve diledikleri takımla, diledikleri saatte, diledikleri sahada maç yapma teklifinde bulunabilirler.
b. Her takım lige 0 puanla başlar. Galibiyette 3 puan beraberlikte her iki takıma 1 puan verilir. Mağlup olan takımdan herhangi bir puan silme işlemi yapılmaz.
c. Hiçbir takım başlangıç puanı olan 0 puanın altına düşmez. Eğer takımın bir önceki sezondan ya da yeni sezona puan silme cezası ile başlaması durumu var ise aldığı ilk puanlar otomatik olarak silinecektir.

d. Golden Lig'de bir takım, bir takvim ayı boyunca 4 veya üzeri maç yapmış ise, o takım ertesi ayın 1'i ile 10'u arasında 4 ekstra puan alır. Bu kural, Açılış ve Kapanış sezonunda Play-Off’ların oynandığı takvim aylarında (genellikle Haziran ve Aralık ayları), Play-Off’ların öncesindeki maçları kapsamamaktadır.

e. Golden Lig'de illerde Konferans Sistemi uygulanmaktadır. Konferans Sistemi, Golden Ligin ilde coğrafi açıdan bölünmesidir. Takımlar bulundukları ilçelere göre konferanslara ayrılırlar. Takım kendi konferansından veya başka bir konferanstan bir takımla maç yapsa da puan yarışında kendi konferansındaki takımlarla mücadele eder
f. Golden Lig, yılda 2 sezon olmak üzere Açılış Sezonu ve Kapanış Sezonu şeklinde oynanır. Ocak-Haziran ayları arasında Açılış Sezonu oynanırken, Temmuz ayında puanlar sıfırlanarak Aralık ayı sonlarına kadar Kapanış Sezonu oynanır. Bu sezonlarda şampiyonlar Play-Off maçlarıyla beli olur. Daha önce açıklanmış olan tarihte öncelikle konferanslarda eleme maçları oynanır. İlgili ilde konferans sistemi yoksa çeyrek final maçları oynanır. Bu maçlara katılma hakkı kazanmak için, lig sıralamasında ilk 12'de yer almak gerekmektedir. Önceki gece yapılan 24.00 ve 01.00 maçları puanlamaya tabidir.

g. İki takım bir sezon içerisinde birbirleriyle sınırsız maç yapabilir.

h. Golden Lig'e herhangi bir son başvuru tarihi yoktur. Herkes, istediği zaman lige kaydolup, ligde mücadele etmeye başlayabilir.
i. Golden Lig belirtilen tarihleri değiştirme hakkını saklı tutar. Yapılmış / yapılacak değişiklikler derhal web sitesinde ilan edilir.

 

2. TAKIM İSİMLERİ

a. Takımlar özel bir takım ismi ile müracaat edeceklerdir. Bu özel isim Türkçe ya da yabancı bir kelime olabilir, ancak siyasi mesaj içeren, küfürlü, pornografik, hukuka ve ahlaka aykırı, kişi veya kurumları rencide edici, vb. takım isimleri konulamaz. Sıradan bir insanın azami ölçüde özen gerektirdiği halde yine de fark edemeyeceği şekilde konulan isimler sonucu kişi ve kurumlara gelecek zararlardan Golden Lig sorumlu kabul edilmeyecektir. Olası bir zarar sonucu Golden Lig zarara neden olmuş takıma karşı rücu hakkını saklı tutar.

b. Organizasyon komitesi uygun bulmadığı takım isimleri değiştirilir, aksi halde o takım GoldenLig müsabakalarında yer alamaz.

c. Sitedeki maçların güvenli, huzurlu ve centilmence geçmesi için kayıtlarda son kararı Golden Lig Disiplin Kurulu verir. Takımların önceki turnuvalardan kayıtlı bulunan olumsuzlukları, centilmenlik dışı davranışları veya maç ücretindeki pürüzleri ve sorumsuzlukları nedeniyle son kayıt kararını Golden Lig Merkez Disiplin Kurulu tayin eder.

d. Bir takım isminin bu maddenin a bendinde sayılan özelliklere aykırılık oluşturduğu sonradan ortaya çıkarsa ilgili takım derhal ligden ihraç edilir. Ancak Golden Lig Disiplin Kurulu, uygun gördüğü takdirde, takıma ismini değiştirmesi için 3 gün süre verebilir. Bu süre içerisinde takım ismini değiştirmezse derhal ligden ihraç edilir.

 

3. OYUNCU SAYISI VE NİTELİKLERİ

a. Golden Lig’e 18 yaş üstündekiler katılabilir. Bu maddeye aykırılık oluşturacak şekilde, Golden Lig Organizasyon Komitesi'ni aldatmaya yönelik davranışlar sonucu turnuvaya katılan oyuncularla ilgili olarak Golden Lig Organizasyon Komitesi hiçbir sorumluluğu kabul etmez. Bu maddenin ihlali sonucunda hükmen mağlubiyet ve galibiyet kararı verilmez.

b. Oyuncular arasında cinsiyet ayrımı yoktur, takımlar kadrolarında bayan veya erkek oyuncu bulundurabilirler.

c. Bir takım, Golden Lig resmi kadrosunda profesyonel lisans sahibi futbolcu bulunduramaz. Profesyonel bir futbolcu ligde ancak misafir statüsünde oynayabilir. 22 kişilik takım kadrosunda 2 Amatör Lisanslı oyuncusu olan takımlar bu kuraldan faydalanamaz. Play-Off'larda misafir oyuncu oynatmak yasak olduğu için dolayısıyla Play-Off'larda profesyonel futbolcu da oynatılamaz. Profesyonel oyuncu lisansları sorgulaması, TFF Bilgi Bankası üzerinden gerçekleştirilir. İtirazlarda buradan alınacak bilgiler esastır. Takımlar kadrolarında amatör lisanslı oyuncu bulundurabilirler.

d. Takım kadroları en fazla 15 oyuncudan oluşur. Maçlar 7'şerli takımlar halinde oynanacaktır. (Maçın oynandığı sahanın boyutuna göre takımlardaki oyuncu sayısı farklılık gösterebilir. Olası bir oyuncu sayısı farklılığını maç alımı sırasında çağrı merkezi yetkililerimiz takım kaptanlarına ileteceklerdir.).

e. 5+2 kuralına göre, her takımın lig başlangıcından itibaren takımını sabitleyip oluşturabilmesi adına 5 maç izin verilir. Ekip, sezonun ilk 5 maçında sahaya sınırsız misafir oyuncuyla çıkma serbestisine sahiptir. 6. maçına çıkmadan önce en az 7 kişilik, en çok 15 kişilik (Adana 12 ) kadrosunu goldenlig.com internet sitesinde oluşturmuş olmalıdır (Tüm oyuncuların TC Kimlik numaralarını sisteme girmiş şekilde üye olmaları gereklidir.) ve bu kadro sezon sonuna dek sabit kalır. (Transfer hakkı saklıdır.) 6. maçından başlayarak bu etaptan sonraki maçlarında kadrosu haricinde yalnızca 2 misafir oyuncu oynatabilir. Her takım, rakibinin bu limiti aştığına dair rakibinin kimlik kontrolü yapılmasını saha koordinatöründen talep edebilme hakkına sahiptir. 5+2 kuralı ile ilgili itirazlar da tıpkı diğerleri gibi, Golden Lig Disiplin Kurulu'na [email protected] e-mail adresi aracılığıyla 48 saat içinde iletilmelidir.

f. Sezon içinde, takım kadroları, bu maddenin d bendinde anlatıldığı üzere takımın 6. maçının ardından sabitlenir ve takıma yalnızca 2 misafir oyuncu hakkı tanınır. Bu andan itibaren Transfer Sezonu kapanışına (Açılış Sezonu ve Kapanış Sezonu için bu tarihler yılın genel takviminde açıklanır ve Golden Lig web sitesi üzerinden ilan edilir.) kadar bir takımın 5 transfer hakkı bulunur. Bu transfer hakkı, transfer sezonu kapanışına kadar kullanılabilir.

g. Bir takım, maç içerisinde oyuncu değişikliği, sakatlık vs. nedenlerle misafir oyuncu sayısını 2'nin üzerine çıkaramaz. Saha içerisindeki 7 kişilik kadrodaki misafir oyuncu sayısı en fazla 2 olabilir. Kuralın ihlali durumunda müsabaka oynanır, ihlali yapan takımın rakibi veya ihlali fark eden 3.kişilerin 48 saat içinde disiplin kuruluna itiraz etmesi durumunda ihlali yapan takım hükmen mağlup sayılır. Müsabakada görülen kartlar geçerlidir.

h. Oyuncu değişikliği, maç alımı, taraftarlarının davranışları ve takım kadrolarının takibinden takım kaptanı sorumludur. Dolayısıyla kaptanlar Golden Lig kurallarını iyi bilmelidirler.

i. Golden Lig’e katılan bütün takımların oyuncuları, futbol oynamaya elverişli olduklarını ve herhangi bir sağlık engeline sahip olmadıklarını açıkça kabul ve beyan eder. Sağlık problemi olduğu halde veya herhangi bir şekilde futbol oynamaya engel bir koşul sahibi kişilerin sağlık problemleri ile ilgili olarak Golden Lig Organizasyon Komitesi hiçbir sorumluluğu kabul etmez.

j.Müsabakanın başlayabilmesi için her iki takımın minimum 5 oyuncu ile sahada hazır bulunması gerekir. Bir takımda 3 oyuncu kırmızı kart görürse maç tatil edilir. (8’erli oynanan sahalarda bir takımda 4 kırmızı kart gören olursa maç tatil edilir). Maç ve skor ile ilgili nihai karar disiplin kurulundadır.

 

4. OYUNCULARIN GİYSİ VE GEREÇLERİ

a. Golden Lig müsabakalarında takımların sahaya forma ile gelme zorunluluğu yoktur. Ancak forması bulunmayan takımların Golden Lig Organizasyon Komitesi'nin sağladığı sırt numaralı halı saha yeleklerini (BİP) giymesi zorunludur. BİP giymemek için muhakkak sırt numarasına sahip formalar giyilmesi zorunludur. Hakemler ve Saha koordinatörlerinin sırt numaralarına göre gerekli disiplin ve teknik uygulamaları kolaylıkla gerçekleştirebilmesi açısından aynı renkte kıyafetler giymek yeterli değildir.
b. Oyuncular plastik tabanlı suni çim kramponu veya halı saha ayakkabısı ile mücadele edecektir. Karşılaşmanın hakemi, oyuncunun ayakkabısının sahadaki diğer oyuncuların sağlığına zarar verebileceği kanaatini getirdiği takdirde oyuncuyu oynatmamaya yetkilidir.

c. Yaralanmalara neden olabilecek takıları takmak (gözlük, saat, yüzük, kolye, bileklik vs) yasaktır. Hakem, bu özellikte takı takan bir oyuncunun bu takıları çıkarmasını istemekte yetkilidir.

d. Müsabakalar Golden Lig Organizasyon Komitesi'nin sağlayacağı müsabaka toplarıyla veya halı saha işletmesinin topları ile oynanacaktır.

e. Golden Lig takımları üstlerindeki giysi vb. gereçlerde, yanlarında getirdikleri pankartlarda hiçbir şekilde siyasi logolar ve yazılar bulunduramazlar. Taraftarları hiçbir şekilde siyasi tezahürat yapamazlar. Oyuncuların ve taraftarların ırkçı söylem ve imalarda bulunması yasaktır. Bu kurala uyulmaması durumunda Golden Lig Merkez Disiplin Kurulu; puan cezası, men cezası, takım ve oyunculara ihraç cezası verebilir.

 

5. OYUNCU DEĞİŞİKLİĞİ

a. Bir maçta takımların 3 oyuncu değiştirme hakkı vardır. Oyuna girecek oyuncu, takım kaptanının değişiklik onayının ardından, sahanın giriş kapısının önüne gelerek değişeceği oyuncuyu belirtir ve oyuna girmek için hazır halde bekler. Oyunun durduğu anda ve hakemin işaretinden sonra değişiklik yapılır.

b. Hakemden izin alınmadan oyuncu değişikliği yapılamaz. Oyuncu değişikliği yapılması için önce hakemin izni gerekmektedir.

c. Oyundan çıkan oyuncu oyuna tekrar dâhil olamaz. Bir yedek oyuncu ya da değiştirilmiş oyuncunun hakemin izni olmadan sahaya girmesi durumunda hakem oyunu durdurur. Eğer hakem oyunu durdurmuş ise oyunun durduğu sırada topun bulunduğu yerden ihlal yapan oyuncunun takımı aleyhine bir endirekt serbest vuruş ile oyun yeniden başlatılır, kural ihlali yapan oyuncuya ihtar verilir.

d. Oyun içinde takımlar, hakemin iznini almak kaydı ile oyunun durduğu bir anda, kalecilerini oyunda olan herhangi başka bir oyuncuyla değiştirebilirler. Kaleci değişimi oyuncu değişikliği olarak sayılır ve 3 oyuncu değişikliği hakkından bir eksilir.

e. Oyuncu değişikliği, oyunun hızını etkilemeyecek şekilde seri bir hızda yapılmalıdır. Oyuncu değişikliğini oyun hızını kasten düşürecek şekilde davranışta bulunan oyuncular hakem tarafından ihtarla cezalandırılır.

 

6. GOLDEN LİG'İN GENEL FUTBOL KURALLARINDAN FARKLARI

a. Golden Lig’de, ofsayt kuralı uygulanmaz. Taç kuralı yalnızca belli halı sahalarda uygulanır. Hakem, maç öncesi bu kuralın var olduğu sahalarla ilgili oyuncuları uyarır. Taç atışı elle yapılır.

b. Genel futbol kurallarının halı sahaya uyumu ayrıca oyuncuların sağlığını ve bu organizasyonun keyif öğesini korumak amacıyla iki ceza arasında yorum gerektiren pozisyonlarda hakemlerin yorumu, daima ağır olan cezadan yana olacaktır.

c. Hakem, bir veya birkaç oyuncunun oyun içindeki disiplini bozabileceğine ve anlık bir sinirle oyundan ihraç olabilecek psikolojiye büründüğüne kanaat getirdiği durumda, hem sahadaki oyun disiplinini, hem de oyuncuyu/oyuncuları korumak amacıyla beyaz kartını çıkarır. Oyuncu/oyuncular bu kartın ardından saha koordinatörünün kontrolünde oyun alanı dışına veya kendi kalesi ile korner noktası arasında ceza alanı çizgisi dışına çıkarak 5 dakika bekleyip, ardından hakemden izin alarak tekrar oyuna girer. Beyaz kartın, sarı veya kırmızı kartla bir ilişkisi yoktur. Bu kart ceza değil, koruma unsurudur. Oyuncuya, sakinleşmesi ve oyundan ihraç olacak bir ihlal yapmaması için tanınan bir şanstır. Oyuncusu beyaz kart gören takımın eğer oyuncu değiştirme hakkı varsa beyaz kart gören oyuncu yerine yedek oyuncu girebilir. Bu değişiklik 5 oyuncu değiştirme hakkından düşmektedir.


d. Kale vuruşundan direkt rakip kaleye gol olur.

e. Kaleci degajından direk rakip kaleye gol olur.

f. Kaleciler eli ile attıkları topun kimseye değmeden rakip kaleye gol atması durumunda gol geçersiz sayılır ve rakip takım oyuna kale vuruşu ile başlar.

g. Başlama vuruşundan direk rakip kaleye bir gol yapılabilir.
h. Herhangi bir sebepten dolayı hakem atışı ile oyunun başlayacağı durumlarda top yere temas ettikten sonra ilk vuruş ile rakip kaleye vurulan toplar gol değeri kazanmaz oyuna kale vuruşu ile başlanır. Oyuncunun ilk vuruşu direk kendi kalesine girerse oyuna köşe vuruşu ile başlanır.
i. Eğer bir oyuncu tel kenarında hakemin takdirine göre topu rakibinden saklamak amacıyla tek veya her iki eli ile birlikte tele tutunmak sureti ile kendine avantaj sağlarsa aleyhine endirekt serbest vuruş kararı verilir.

7. HAKEMLER

a. Her maç, oyun kurallarını uygulamada tam yetkili olarak atanmış hakemler tarafından yönetilir. Hakemlerin oyun ile ilgili kararları nihaidir.

b. Hakemleri tayin etme yetkisi tamamıyla Golden Lig İl Temsilciliği'ne aittir, takımların hakem seçme hakkı yoktur.

c. Saha koordinatörü, aynı zamanda yardımcı hakem görevi de görür. Kendi gördüğü ve hakemin görüş açısında olmayan pozisyonlarda hakemi uyarma yetkisine sahiptir. Ancak son kararı karşılaşma hakemi verir.

d. Eğer kanaatine göre, saha ışıklarının yetersiz olduğunu düşünürse, hakem oyunu durdurmaya yetkilidir. Işıklar oynamak için yeterli hale geldiğinde oyun kaldığı yerden devam eder. Aksi takdirde saha koordinatörü durumu tutanak altına alır ve maç ileriki bir tarihe ertelenir.

e. Eğer hakem herhangi sebepten dolayı geçici olarak oyunu yönetemeyecek hale gelirse, oyun saha koordinatörünün denetimi altında devam edebilir.

 

8. GOLDEN LİG DİSİPLİN UYGULAMALARI

a. Golden Lig Disiplin Kurulu, Golden Lig’in yargı organı özelliğini taşır, disiplin kararlarını alır.
b. Golden Lig Disiplin Kurulu alınan kararları ilgili takım kaptanlarına veya oyunculara, goldenlig.com internet sitesi üzerindeki ceza tahtası bölümünden duyurur veya e-mail yoluyla tebliğ eder.

c. Golden Lig Disiplin Kurulu, kararlarında oyuncunun/takımın geçmiş maçlarındaki disiplin tutumunu da göz önüne alabilir.

d. Golden Lig Disiplin Kurulu, maçta görülen kartlardan ve alınan cezalardan bağımsız olarak, Golden Lig’deki keyif öğelerini tehdit ettiğine kanaat getirdiği takıma/oyuncuya ceza uygulayabilir. Bu ceza kararı Golden Lig Disiplin Kurulu'nda oybirliği ile alınır. Sezon içinde benzer ihlallerin olması durumunda alınan önceki kararlar aynı fikri yönde ise teamül oluşturur ve emsal olarak gösterilip ceza verilebilir. Sonradan oluşan bu karar sezon sonunda kurallara eklenir.

e. Oyuncular sosyal medyada, ligin organizasyon komitesi veya görevlileri hakkında hakaret edemezler. Bu kuralın ihlali durumunda kurul, takımından sorumlu olan kaptana, ihlali yapan oyuncuya men ya da ihraç cezası; takıma puan silme ve ihraç cezası verebilir. İtiraz süresi 48 saattir bu süreden sonra yapılan itirazlar dikkate alınmaz.

f. Bu talimatın 3. maddesinde tanımlanan 1 profesyonel misafir oyuncu sınırını, 5+2 kuralını veya 9. maddesinde tanımlanan cezalı oyuncu oynatmama kuralının bir maçta ihlal edilmesi durumunda takım hükmen mağlubiyet cezası alır. (Her oyuncu takım fotoğraflarına girmek, ad-soyadı vermek zorundadır.). Oyuncular maçlar süresince resmi kimliklerini yanında bulundurmak zorundadır. Maçlar sırasında rakiplerin çeşitli itirazlarına göre, saha koordinatörü tarafından gerekli görüldüğü takdirde kimlik kontrolü yapılabilir. Kontroller yapıldıktan sonra müsabaka devam eder. İtiraz süresi 48 saattir, bu süre ivedilikle davranılması gereken Play-Off maçlarında, müsabakanın oynandığı günün ertesi günü saat 17.00'ye kadardır.

g. Golden Lig Disiplin Talimatnamesindeki cezalandırma sistemi 3 derecede bütünleşmiştir. Buna göre; bir oyuncu tarafından, hakeme, saha koordinatörüne veya rakibe yapılan;

1. dereceden centilmenlik dışı itirazlar/hakaretler 1 maçtan 3 maça kadar,

2. dereceden centilmenlik dışı itirazlar/hakaretler 4 maçtan 8 maça kadar,

3. dereceden centilmenlik dışı itirazlar/hakaretler, fiziki müdahale durumları ise 9 maçtan ihraca kadar cezaya tabidir.

h. Eğer bir oyuncu aşağıdaki ihlalleri yaparsa kırmızı kart gösterilir.
Topla bilerek elle oynayıp rakip takımın bariz golünü veya gol atma şansını önlerse(kendi ceza alanındaki kaleci hariç) kırmızı kart gösterilir. Kaleye doğru ilerleyen rakibin bariz gol atma şansını serbest vuruş gerektiren bir ihlal ile önlerse kırmızı kart gösterilir.(Bu müdahale ceza sahası içinde topa müdahale etme amacı içinde iken yapılırsa penaltı ve sarı kart cezası uygulanır.)

i. Oyuncu Futbol Oyun Kuralları standartlarının üzerindeki sertliğini art arda tekrarlaması, anti futbola başvurması ve futbol kalitesini bu nedenle düşürdüğünün tespiti durumunda ilk olarak ihtar alır, ikincisinde ise oyundan ihraç edilir.

j. Golden Lig’de misafir oyuncu olarak bir takımda oynayan oyuncuların centilmenlik dışı davranışı nedeniyle kırmızı kart görmesi durumunda ilgili oyuncu ve misafir olduğu takım gerekli cezaları alır. Oyuncunun as kadrosunda bulunduğu takım sorumlu tutulamaz.

k. Golden Lig’de bir maçın, herhangi bir oyuncunun hayati bir sakatlığı nedeniyle (hakem sakatlığın önemine onay vermelidir.) bir takımın sahadan çekilerek tatil edilmesi durumunda, son kararı Golden Lig Disiplin Kurulu verir.

l. Hakemin oyuncu sağlığı nedeniyle gerekli gördüğü durumlar haricinde maçın tatil edilmesini beklemeden sahadan takım halinde çekilmenin cezası hükmen mağlubiyetdir.
m. Golden Lig’de bir maçın disiplin/güvenlik gibi bir nedenle tatil edilmesi durumunda ise karar yetkisi tamamen Golden Lig Disiplin Kurulu'ndadır. Kurul, olayları değerlendirerek maçın yeniden oynanmasına, kaldığı yerden devam etmesine, iki takımdan birinin hükmen galibiyetine, maçın o anki skoruyla tescil edilmesine, her iki takımın ihraç edilmesine veya takımlara puan cezası uygulamasına karar verebilir. Takım kaptanları takım ve taraftarlarından sorumludur. Taraftarlarının çıkardığı olaylarda takım kaptanları sorumluluğunu yerine getirmeyip çıkan olayları engellemeye gayret etmez yada tahrik ederse, kurul, takım kaptanına ve/ veya takımına; men veya ihraç cezası verebilir.

n. Her takım onaylanmış olan maçına en az 15 dakika önce gelmek zorundadır. Bu, üyelerimizin rahatça maça hazırlanmasını ve daha da önemlisi maçın net 50 dakika oynanmasını sağlar.

o. Maçın başlangıç saatinde her iki takım en az 5 kişi ile sahada hazır bulunduğunda müsabakaya başlanır. Maç başlama saatinden 15 dakika sonra iki takımdan birinin 5 oyuncu ile sahada yer almaması halinde o takım, hükmen mağlup (3-0) ilan edilir ve o takım için maçına katılım göstermeyen ekip prosedürü uygulanır. Saat ile ilgili doğabilecek anlaşmazlıklarda Organizasyon Komitesi'nin tuttuğu "Resmi turnuva saati" geçerlidir.

ö. Onayladığı maçına katılmayan takımın prosedür olarak bir sonraki maçına çıkabilmek için Golden Lig Banka Hesabına Havale yolu ile gelemediği müsabakanın ücretini yatırması gerekir.

p. Bir takımın çıktığı bir müsabakada o gün şahsi nedenlerle bir bölümünü eksik verdiği bakiyeyi bir sonraki maçta tamamlamaması durumunda ücreti Golden Lig Banka Hesabına Havale edene dek üyeliği dondurulur.

r. Maçı izleyen seyircilerin veya yedek oyuncuların hakem/saha koordinatörü izni olmadan sahaya girmeleri kesinlikle yasaktır. Golden Lig’de mücadele eden takımlar, kendilerini izlemeye gelen seyircilerinin de hal ve hareketlerinden sorumludur. Saha koordinatörü veya hakem raporuyla bir takımın taraftarı olduğuna kanaat getirilen kişinin saha koordinatörüne, hakeme, rakip oyuncuya veya taraftara karşı centilmenlik sınırını aşan tutumu veya maç sahasının belirtilen kurallarına uymaması halinde Disiplin Kurulu ilgili takıma puan cezasından ihraca kadar ceza verebilir.

s. Golden Lig’den diskalifiye edilen takımın eski maçlarına dair herhangi bir yaptırım yoktur. Önceki maçlardaki skorlar ve alınan/verilen puanlar sabit kalır. Yalnızca puanı ne olursa olsun puan cetvelinin en alt sıralarında yer alırlar ve isimlerinin yanında “Disk.” yazılır.

t. Takımlar müsabakalarla ilgili her türlü itirazlarını müsabakadan en geç 48 saat sonra Golden Lig Disiplin Kurulu'na [email protected] mail adresi yolu ile yapacaklardır. Bu süreyi aşan itirazlar dikkate alınmaz. Play-Off müsabakalarında bu süre müsabakanın oynandığı günün ertesi günü saat 17.00'ye kadardır. Bu süreyi aşan itirazlar dikkate alınmaz. 

 

9. GOLDEN LİG CEZALARININ UYGULANMASI


a. Bir oyuncu oynadığı müsabakada KIRMIZI kart görmesi durumunda veya gördüğü SARI KART  ile oluşacak cezanın halihazırda ceza tahtasında olmaması veya kendisine tebliğ edilmemesi hallerinde takımının ilk maçında yer alamaz. (Minimum 1 maç ceza alacağından dolayı.)


b. Hiçbir oyuncu cezası tamamlanmadan ligde transfer olamaz. Eğer oyuncunun takımı ligden çekilmiş veya ihraç edilmiş ise transfer karar yetkisi Golden Lig Disiplin Kurulundadır.

c. Cezada zaman aşımı; Oyuncunun ceza aldığı süre içerisinde takımı özel iş yoğunluğu veya herhangi bir başka nedenle maç yapmıyorsa, oyuncunun cezasını tamamlaması amacıyla konmuş bu kurala göre, takımın maç yapmadığı her 15(onbeş) gün, Golden Lig cezasının bir azalmasına neden olur.

d. Golden Lig Merkez Disiplin Kurulu tarafından diskalifiye edilen bir takım, bir daha Golden Lig de yer alamaz. Eğer takım diskalifiye olmuş fakat takım oyuncuları arasında ceza almayan ya da maç cezası almış olan oyuncular varsa cezasını doldurduktan sonra farklı takımda oynayabilir veya yeni takım kurabilir. Takımın diskalifiye olduğu kadroda bulunan bu oyuncuların kuracağı veya transfer olacağı takımlar, diskalifiye olan takımın adıyla aynı olamaz veya andıramaz. Bu konudaki nihai karar Golden Lig Merkez Disiplin Kurulundadır.

10. HALI SAHALARIN FİZİKİ ÖZELLİKLERİNDEN DOĞAN FARKLAR

a. Tüm halı sahalar:
1. Tüm halı sahaların yan çizgisinde bulunan tellere/yan duvara çarpan top hiçbir oyuncuya temas etmeksizin kaleye girerse gol geçersiz sayılacak ve oyun kale vuruşu ile başlayacaktır. Oyuncunun vurduğu topun üst ağdan direk kendi kalesine girmesi durumunda oyun köşe atışı ile başlayacaktır.
2. Bu tip durumlar haricinde topun tellere/yan duvara çarpması durumunda oyun devam eder.
b. Açık/üstü fileyle kapalı Halı Sahalar:

1. Açık/üstü fileyle kapalı Halı Sahaların üzerinde bulunan fileye çarpan top hiçbir oyuncuya temas etmeksizin kaleye girerse gol geçersiz sayılacak ve oyun kale vuruşu ile başlayacaktır.Oyuncunun vurduğu topun üst ağdan direk kendi kalesine girmesi durumunda oyun köşe atışı ile başlayacaktır.

2. Bu tip durumlar haricinde topun üst fileye çarpması durumunda oyun devam eder.

c. Açık/Üstü filesiz Halı Sahalar:

1. Bu halı sahalarda üstten çıkarak, oyun alanı dışına çıkan toplarda oyun; eğer top aut çizgisi iz düşümünden çıkmışsa aut atışıyla, eğer top yan çizgilerin iz düşümünden çıkmışsa topun çıktığı yerden topa en son hangi takım oyuncusu dokunmuş ise aleyhine taç atışı ile başlar.

11. PLAY-OFF KURALLARI

a.Golden Lig'de bir yılda iki kez Play-Off süreci yaşanır. Bunlardan biri Açılış, diğeri ise Kapanış Sezonu Play-Off sürecidir. Sezon başında açıklanmış olan Açılış ve Kapanış Sezonu Play-Off tarihlerindeki (Önceki gece yapılan 24.00 ve 01.00 maçları puanlamaya tabidir) puan durumuna göre sıralamada ilk 12'de bulunan takımlar, sezon başında belirlenmiş olan fikstür ile Play-Off maçlarını oynarlar. Eliminasyon usulü oynanan bu seride ilk 4 takım direkt çeyrek finale yükselir. Çeyrek finalde oynamak için 5&12, 6&11, 7&10, 8&9. takımlar maç yaparlar. Çeyrek finalde 1.&8-9'un galibi, 2.&7-10'un galibi, 3.&6-11'in galibi, 4.&5-12'nin galibi yarı final maçı oynarlar. Kazananlar yarı finale çıkar. Yarı finalde 1/8-9'un galibi 4/5-12'nin galibiyle, 2/7-10'un galibi 3/6-11'in galibiyle eşleşir. Bu eşleşmelerde galip gelen taraf finale çıkar. Konferans uygulamasının olduğu illerde konferans içi Play-Off'lar yukarıdaki düzende oynanır. Ardından Konferans Şampiyonları kura usulü eşleşerek il şampiyonunu belirlerler.

b.Bir takımın Play-Off’larda oynayabilmesi için ilgili sezon içinde Golden Lig de 10 maç yapmış olması gerekiyor.

c.Play-Off katılımcılarından herhangi biri, Play-Off tarihinden en az 2 gün önce Play-Off'lara katılmayacağını resmen, Golden Lig İl yetkililerine açıklarsa, Play-Off dışında kalan, Play-Off adaylık sürecinde adaylığını açıklayan, Golden Lig de en az 10 maç yapma kuralına uygun ve sıralamada en üstte olan ekip Play-Off'ta mücadele etme hakkını elde eder. Bu açıklama yapılmadığı takdirde çekilen ekip için Golden Lig hükmen mağlubiyet prosedürü uygulanır.

d. Golden Lig’de aynı puanda olan 2 takım arasındaki sıralamada sırasıyla puan, averaj, gol, yapılan maç sayısı, maç sayısı aynıysa galibiyet sayısı eşitlik yine bozulmaz ise takımların gördüğü sarı ve kırmızı kartlar dikkate alınır.
e. Transfer sezonunun bitişiyle sabitlenen kadro, Play-Off'lar için o takımın oluşturduğu nihai kadrodur. Daha sonra değiştirilemez.

f. Play-Off ve lig sürecinde alınan cezalar, Play-Off sürecinde oynanacak hazırlık maçları veya yeni sezon maçları ile düşürülemez. Oyuncu cezasını ilgili sezondaki lig ve Play-Off maçlarında çeker, ancak takım o sezon ligden ve Play-Off’lardan elendi ise ceza yeni sezona devreder ve yeni sezonda çekilir.

g. Bir takımın Play-Off adayı olabilmesi için adaylığını sezon başında açıklanan takvimde belirtilen tarihe dek açıklamakla yükümlüdür. Play-Off'a aday olduğunu belirtilen tarihte açıklamayan takım, ligdeki pozisyonu ne olursa olsun Play-Off'a kesinlikle katılamaz.

h. Golden Lig Play-Off Adaylık Prosedürü:

Golden Lig’de ilgili sezonun transfer kapanış tarihinden itibaren Play-Off adaylık prosedürü başlar. Bu tarih her sezon www.goldenlig.com internet sitesinde açıkça belirtilir. Bu süreçte adaylığını açıklayan takımlar;

1. Herhangi bir takımla üst üste iki kez veya bir takımla 3 gün içerisinde iki kez maç yapamazlar.

2. Golden Lig’de o sezon en az 2 maç yapmış ekiplerle maç yapabilirler.

3. Günde en fazla 1 maç yapabilirler.
 

 

 

 

FİKSTÜRLÜ LİG KURALLARI

KİMLER GOLDEN LEAGUE‘DE OYNAYABİLİR

GOLDEN LEAGUE ambleminden de anlaşılacağı gibi en iyilerin ve en değerlilerin barış içinde centilmence mücadele etmesi adına kurulmuş yapıdır.

Lige katılım ücretini eksiksiz yatıran,

Organizasyon üyelerimizin tecrübe ederek yaşadığı olaylara istinaden lig yapısına zarar vereceğini düşündüğü ve geçmişten belirlediği şahıs ve takımlar dışında organizasyonun belirlediği kurallar dahilinde herkes GOLDEN LEAGUE’DE mücadele edebilir.
 

LİG YAPISI VE PLAYOFF SİSTEMİ

 

PREMİER LİG, 1. VE 2.LİG PLAYOFF SİSTEMİ

 

Çeyrek finaller, yarı finaller ve final tek maç üzerinden oynanacaktır.

Maçların eşitliği halinde seri penaltı atışlarına geçilecektir.

 

Premier Lig'de Normal Sezonu 1. sırada tamamlayan takım sezonu ŞAMPİYON olarak tamamlayacaktır.

Türkiye şampiyonasına DİREKT olarak Play-Off oynamadan katılma hakkı elde edecektir.

Ayrıca Şampiyon takım İstanbul şampiyonu olmak için Final Four'a direkt olarak katılma hakkı elde eder.
 

Ardından Play-Off'lar başlayacak ve Play-Off'lar sonunda kazanan takım Türkiye Şampiyonasına katılmak için Final Four oynama hakkı elde edecektir.
Açılış Sezonu ve Kapanış Sezonu Play-Off şampiyonu olan iki takım sene sonunda VİZE maçında karşı karşıya gelir.
Kazanan takım direkt olarak Türkiye Şampiyonasına katılma hakkı elde eder ve organizasyon tarafından 8 oyuncusunun otel maliyeti karşılanır.
Kaybeden takım tüm masrafını karşılayarak Türkiye Şampiyonasına katılma hakkı elde eder.


Normal Sezonu 2. ve 3. sırada tamamlayan takımlar DİREKT olarak yarı finale çıkarlar.

Normal Sezonu 4. 5. 6. ve 7. sırada tamamlayan takımlar DİREKT olarak çeyrek finale çıkarlar.

 

Diğer eşleşmeler şu şekilde gerçekleşecektir;

8&15

11&12

9&14

10&13

 

Bir sonraki turda eşleşmeler şu şekilde olacaktır;

8&15 maçının galibi 7. sıradaki takımla karşılaşacaktır.

11&12 maçının galibi 4. sıradaki takımla karşılaşacaktır.

9&14 maçının galibi 6. sıradaki takımla karşılaşacaktır.

10&13 maçının galibi 5. sıradaki takımla karşılaşacaktır.

 

Çeyrek Final;

8&15 / 7 - 11&12 / 4 galibi ile karşılaşacaktır.

9&14 / 6 - 10&13 / 5 galibi ile karşılaşacaktır. 

Yarı Final;

8&15 / 7 - 11&12 / 4 galibi 2. sıradaki takımla karşılaşacaktır.
9&14 / 6 - 10&13 / 5 galibi 3. sıradaki takımla karşılaşacaktır.

Not; Premier Lig'de Bir takım sahada en az 5 oyuncu ile temsil edilir. Bu sayının altına düşüldüğünde takım hükmen mağlup (3-0) ilan edilir.

Takımların zamanında sahada olmaması/olamaması durumunda veya iki takımında başlamış mücadelede herhangi bir ihlale sebep olması (geç kalması, 5 kişi ile zamanında sahaya çıkmaması, cezası oyuncu oynatması, kaçak oyuncu oynatması) Golden League yönetimi kendi bünyesinde yada belirlediği disiplin kurulu ile maçın hükmen bir tarafın galibiyetine, her iki tarafın mağlubiyetine, maçın tekrarına veya takımların her ikisi yada bir tanesinin ihracına kadar karar verebilir.

 

Ümraniye 1. Lig'de Normal Sezonu 1. ve 2. sırada tamamlayan takımlar DİREKT olarak yarı finale çıkarlar.

 

Diğer eşleşmeler şu şekilde gerçekleşecektir;

3&10 4&9 5&8 6&7 

 

Bir sonraki turda eşleşmeler şu şekilde olacaktır;

3&10 maçının galibi 6&7 maçının galibi ile karşılaşacaktır.

4&9 maçının galibi 5&8 maçının galibi ile karşılaşacaktır.

 

Yarı Final;

3&10 - 6&7 galibi ile 2. takım,

4&9 - 5&8 galibi ile 1. takım karşılaşacaktır.

 

Avrupa;

 

İlk 8'e giren takımlar Play-Off'ta mücadele etme hakkına sahip olacaklar.

Eşleşmeler şu şekilde olacaktır.

1&8 2&7 3&6 4&5 çift maç eliminasyon şeklinde oynanacaktır.

 

Ardından Yarı Final Eşleşmeler yine çift maç üzerinden oynanacaktır.

Eşleşmeler şu şekilde olacaktır.

1&8 galibi 4&5 galibi ile

2&7 galibi 3&6 galibi ile eşleşecektir.

 

2. LİGLERİN PLAY-OFF SİSTEMİ HER SEZON KATILIM SAYISINA GÖRE DEĞİŞİKLİK GÖSTEREBİLİR.

 

Bu sezon Ümraniye 2. Lig'de Play-Off'lar şu şekilde olacaktır.

Normal Sezonu 1. ve 2. sırada tamamlayan takımlar DİREKT olarak ÇEYREK finale çıkarlar.

 

Diğer eşleşmeler A ve B grubu çapraz eşleşme usulü şu şekilde gerçekleşecektir;

A3&B10

A4&B9

A5&B8

A6&B7

A7&B6

A8&B5

A9&B4

A10&B3

 

Bir sonraki turda eşleşmeler şu şekilde olacaktır;

 

A3&B10 maçının galibi A7&B6 maçının galibi ile karşılaşacaktır.

A4&B9 maçının galibi A8&B5 maçının galibi ile karşılaşacaktır.

A5&B8 maçının galibi A9&B4 maçının galibi ile karşılaşacaktır.

A6&B7 maçının galibi A10&B3 maçının galibi ile karşılaşacaktır.

 

Çeyrek Final;

 

A3&B10 -- A7&B6 galibi ile B2

A6&B7 -- A10&B3 galibi ile A2

A4&B9 -- A8&B5 galibi ile B1

A5&B8 -- A9&B4 galibi ile A1

 

Yarı Final;

A3&B10 -- A7&B6 galibi ile B2     /      A5&B8 -- A9&B4 galibi ile A1

A6&B7 -- A10&B3 galibi ile A2     /     A4&B9 -- A8&B5 galibi ile B1

 

Avrupa;

 

İlk 8'e giren takımlar Play-Off'ta mücadele etme hakkına sahip olacaklar.

Eşleşmeler şu şekilde olacaktır.

1&8 2&7 3&6 4&5 çift maç eliminasyon şeklinde oynanacaktır.

 

Ardından Yarı Final Eşleşmeler yine çift maç üzerinden oynanacaktır.

Eşleşmeler şu şekilde olacaktır.

1&8 galibi 4&5 galibi ile

2&7 galibi 3&6 galibi ile eşleşecektir.

 

  • PREMİER LİG'de misafir oyuncu oynatmak yasaktır.

 

1.LİG PLAY-OUT MAÇLARI

Normal sezonu 15. ve 16. sırada bitiren takımlar Play - Out mücadelesi verir.

PLAY-OUT MAÇLARI ÇİFT MAÇ ÜZERİNDEN OYNANACAKTIR.

ELENEN TAKIM KÜME DÜŞECEKTİR.

 

GOLDEN CUP

Golden League yönetimi sezon içersinde lig kupası düzenleyebilir,

Bu kupanın kuralları her sezon değişiklik gösterebilir, değişiklikler ve statüler katılımcı takımlara her sezon ayrı olarak tebliğ edilir.

MAÇ DÜZENİ

Maçlar 25*2 toplam 50 dakika organizasyonun belirlediği hakem ve sahada oynanacak olup maçın gözlemcisi önceden takımlara bildirilecektir.

Takımlar 7*7 ,düzeninde yani 1 kaleci 6 oyuncu ile sahada olmalıdır.

Bir takım sahada en az 5 oyuncu ile temsil edilir. Bu sayının altına düşüldüğünde takım hükmen mağlup (3-0) ilan edilir.

Takımların zamanında sahada olmaması/olamaması durumunda veya iki takımında başlamış mücadelede herhangi bir ihlale sebep olması (geç kalması, 5 kişi ile zamanında sahaya çıkmaması, cezası oyuncu oynatması, kaçak oyuncu oynatması) Golden League yönetimi kendi bünyesinde yada belirlediği disiplin kurulu ile maçın hükmen bir tarafın galibiyetine, her iki tarafın mağlubiyetine, maçın tekrarına veya takımların her ikisi yada bir tanesinin ihracına kadar karar verebilir.

Kaptanlar maç başlamadan önce takım kadrolarını maçın gözlemcisine yazdırmak zorundadır.

Yazdırılan kadroda 3 aktif lisanlı oyuncu bulundurabilir fakat 2 tanesi ilk 7’de görev alabilir.

Maksimum maç kadrosu 12 kişi olup ilk 7 kişi ile maça başlanmalıdır.

Oyuncu değişikliği sayısı 5 ile sınırlıdır ve sahada 2 lisanslı olacak şekilde değişikliklere dikkat edilmedir.

Her galibiyet için takımlara 3 puan, beraberlik için 1 puan verilecektir.

Bilerek ya da bilmeyerek aynı anda 3 lisanslı oyuncuyu oynatan ekip hükmen 3-0 mağlup sayılacaktır.

Oyundan çıkan oyuncu bir kez daha maça dahil edilemez.

Uzatmalar hakemin insiyatifindedir.

AVERAJ SİSTEMİ

Ligimiz puanların eşitliği halinde ilk bakılacak averaj sistemi GENEL AVERAJ olacaktır.

Buna göre ;

a-Puan eşitliği olan takımlar attıkları ve yedikleri gol ile oluşan genel averajları İLK planda olacaktır.

b-Puan eşitliği olan takımlarda genel averajlarında aynı olması halinde takımların kendi aralarında oynadıkları maç skoru dikkate alınacaktır.

c-Puan eşitliği,genel averaj,karşılıklı oynadıkları maç skorunun eşitliği halinde, atılan gol sayısına bakılacaktır.

d-Puan eşitliği, genel averaj,karşılıklı oynadıkları maç skorunun eşitliği ,atılan gol sayısı eşitliği halinde en az gol yiyen takım bir üst sırada yer alacaktır. 

TAKIMLAR

GOLDEN LEAGUE için takımların en az 12 en fazla 22 kişilik takım kadrosu belirleme zorunluluğu vardır.
Her takımın 22 kişilik kadrosunda 3 aktif AMATÖR lisanslı oyuncu bulundurma serbestliği tanınmıştır.
Sahada en fazla 2 amatör oyuncu oynayabilir.
Lisanslı oyuncuların her ikisi de esame listesinde bulunabilir ve takım isterse ikisini de oynatabilir.
Takımların forma yaptırma zorunluluğu vardır. Maçlarda forma kuralına uymayan takımlara cezai yönetmelikte yazan kurallar kısmındaki kaideler uygulanacaktır.
Takımların bünyesinde yazılı hiçbir oyuncu Lig yapısı içersinde bulunan diğer takımların listesinde bulunamaz ve müsabakaya iştirak edemezler.
Takımlar 1 maç ücreti depozite olarak lige ödemekle yükümlü olup,son oynadıkları hafta ücret alınmayacaktır.
Takımlar sezon boyunca toplam 2 kez maç saati değişikliği talebinde bulunabilirler.
Talepleri, oynamak istedikleri saatleri kesinlikle belirtmek koşuluyla diğer ekiplere sorulur ve o takımlar onay verirlerse maç saatine değişiklik uygulanır.

LİSANSLI OYUNCU KURALI

2024 AÇILIŞ SEZONU ( 17. SEZON ) GOLDEN LİG’DE HANGİ OYUNCU AKTİF LİSANSLI SAYILACAKTIR;

2023 YILI 8. AY (AĞUSTOS) ve SONRASINDA LİSANSI VİZELENMİŞ AMATÖR SPORCULAR LİSANSLI KATEGORİSİNDE SAYILACAKTIR.

2023 YILI 8. AY (AĞUSTOS) ÖNCESİNDE (OCAK AYINDA) LİSANSI VİZELENMİŞ VE DAHA SONRA VİZELENMEMİŞ OYUNCULAR LİSANSSIZ KATEGORİSİNDEDİR.

NOT: Bölgesel Amatör, Süper Amatör ve 1. Amatör'de mücadele eden oyuncular LİSANSLI SAYILIYOR.
2. Amatör'de ve U18, U17, U16, U15, U14, U13'de mücadele eden oyuncular LİSANSLI SAYILMIYOR.
Lig devam ederken 2. Amatöre transfer yapan oyuncuların lisansları Golden Lig statüsünde düşer ve LİSANSSIZ kategorisinde SAYILIRLAR.
Ama Bölgesel Amatör, Süper Amatör ve 1. Amatör'de oynayan oyuncular takip eden sezonda 2. Amatöre transfer yapsa bile LİSANSLI sayılırlar.

LİG DEVAM EDERKEN LİSANSI VİZELENEN OYUNCULAR i[email protected] adresine mail atarak BELİRTİLECEK OLUP EĞER 22 KİŞİLİK KADRODA 2 LİSANSLIYI AŞIYORSA TERCİH YAPACAKLARDIR. BU OYUNCULARIN YERİNE TRANSFER DÖNEMİ AÇILINCAYA KADAR OYUNCU EKLENEMEYECEKTİR.


-Her takım lige katılım gösterdikten sonra bu kuralları kabul etmiş sayılır..

MİSAFİR OYUNCU KURALI

Bu kural sadece Ümraniye 1.Lig, Ümraniye 2. Lig ve Avrupa Ligi ekipleri için geçerli olup PREMİER Lig ekiplerini ilgilendirmemektir.


Ümraniye 1.Lig, Ümraniye 2. Lig ve Avrupa Ligi ekipleri sadece normal sezon boyunca (Play-Off maçları hariç) 1 sporcuyu lisanssız olması şartıyla, Golden League’de başka bir takımda veya başka bir lokasyonda herhangi bir takımda kayıtlı değilse lig yönetiminde bulunan kişiler dışındaki sporcuları misafir oyuncu olarak oynatabileceklerdir.


Bu kural takımların eksik maça çıkmasının önüne geçmek ve maçlara çıkamama durumunu ortadan kaldırmak için koyulmuştur.


Ekipler bu haklarını kullanmadan önce misafir oyuncuyu lig çalışanlarımızın yanına getirip, nüfus cüzdanı ile beraber sporcuyu tanıtmakla görevlidir.


Çünkü oyuncunun kontrolleri hem Golden League sistemimizden hem de TFF sisteminden yapılacaktır.

Not: 1 oyuncu tek bir lokasyonda oynayabilir, misafir statüsünde dahi başka bir lokasyonun takımında oynayamaz cezası hükmen mağlubiyet olup oyuncu 5 maç oynamama cezası alır

KAPTANLAR

Takım kaptanları kendi takımından ve organizasyon ile iletişimden sorumludur,
Her takımın asil kaptanı yanında 2. Takım kaptanlarını belirleme zorunluluğu vardır.
Olası görev değişiklikleri yaşanması halinde ivedilikle organizasyona bilgi verilmesi zorunludur.
Kaptanlar GOLDEN LEAGUE katılım ücretlerini ve oynanan maç ücretlerini maçlar oynanmadan yetkili kişiye vermekle yükümlüdür.
Takımların 1.(asil) kaptanları takımlarının tüm sorumluluklarını yerine getirmek ile beraber takımının organizasyondaki tavır ve davranışlarının kontrol mekanizmasıdır.
Takım kaptanının (asil kaptan) ligin kurallarına uymayacak şekilde davranışlarda bulunması ve centilmenlik boyutunu aşırı dozda aşması halinde GOLDEN LEAGUE takımı ihraç etme yetkisine sahiptir.
HAKEMLER

GOLDEN LEAGUE hakem ekibi TFF bünyesinde, birçok halı saha organizasyonunda görev almış tecrübeli kişilerden oluşmaktadır.

Hakemler oynanan maçın mutlak hakimidir. Başlama düdüğü ile beraber organizasyonun tüm sorumluluğu hakeme geçmiş olur.

Hakemler oynanan her maçın ardından lig yönetimine rapor yazmak zorundadır.

Maçlarda çıkabilecek istenmeyen olayların yaşanmasında hakem raporu birinci göz kabul edilip değerlendirmenin ana esaslarında etkin rol oynayacaktır.

Hakeme fiili saldırıda yada ağır hakarette bulunulması halinde GOLDEN LEAGUE yönetimi oyuncuları yada takımları cezalandırma veya ihraç etme hakkını saklı tutar.

Hakemleri tayin etme yetkisi tamamıyla GOLDEN LEAGUE yönetimine aittir, takımların hakem seçme hakkı yoktur.

Eğer hakem herhangi sebepten dolayı maçı yönetemeyecek hale gelirse, oyun saha koordinatörünün denetimi altında devam edebilir.Yani organizasyon görevlililerinden her hangi biri maçı yönetebilir.

LİG YETKİLİLERİ

GOLDEN LEAGUE organizasyonunda 3 lig sahibi ve 6 personel bulunmaktadır. Personel sayıları takım iştiraklarına göre her sezon başı değiştirilebilir.

Her sezon başında lig sahipleri ve personeller takımlara tanıtılacak ve görevleri takımlara toplantıda ya da mail yolu ile bildirilecektir.

Olası görev değişiklikleri ivedilikle tüm takım kaptanlarına (web-app-sms-mail herhangi biri ile) hızlı bir şekilde bildirilecektir.

Lig yetkililerine sözlü yada fiili hareketlerde bulunan her kim olursa olsun cezai işlem uygulanacaktır.

SOSYAL MEDYA, WEB, SMS, APP

GOLDEN LEAGUE birçok sosyal medya hesabında aktif bulunacaktır.

Bunlar Twitter , Facebook , Youtube, İnstagram hesaplarıdır. Bu hesapların linkleri takım kaptanları ile paylaşılacaktır.

Bunların yanında web adresi olarak www.goldenlig.com ve Application uygulaması aktif olarak kullanılacaktır.

Takımların kaptanlarına ya da tayin ettikleri yardımcı kaptanlara SMS ile her hafta organizasyonun belirlediği günlerde tüm maçların saatleri ile oynanacak sahaların numaraları mesajlanacaktır.

GOLDEN LEAGUE’e katılım gösteren her takımının Twitter hesabı olması zorunludur.

APPLICATION

Application Türkiye’de ve Dünya’da hiçbir halı saha organizasyonunda bulunmamaktadır.

Bu uygulama GOLDEN LEAGUE ‘ten hizmet almak isteyen herkes tarafından ücretsiz kullanılacaktır.

TRANSFER

Takımlar sezon öncesi lig yönetimine gönderdikleri takım listesi dışında organizasyonun belirlediği şartlar ile yönetimin belirlediği tarihlerde (hafta) ara transfer dönemi açılacaktır.

Bu tarihler kaptanlarımıza lig içerisinde tebliğ edilecektir.

Transfer döneminde de 2 lisanslı oyuncu kuralının dikkate alınması şarttır.

Takımlar 5 oyuncu transfer yapma hakkına sahiptir.

Takımlar transfer ettiği oyuncuları goldenlig.com adresimizde üye yapıp lig yönetimine MAİL ile bildirmek zorundadır.

Tehir edilen, tatil edilen, tekrar edilen veya ileri tarihe ertelenen maçlarda ARA TRANSFER'de kadroya eklenen oyuncular oynatılabilmektedir.

Transferi zamanında bildirilmeyen, oyunculara GOLDEN LEAGUE organizasyonunda oynama şansı tanınmayacak ve onay verilmeyecektir.

MAİL dışında, telefon, sosyal medya hesapları veya herhangi bir başka iletişim aracı ile talep bildirilen transferler yine kabul edilmeyecektir.

GOLDEN LEAGUE DİSİPLİN KURULLARI VE CEZALAR

Oyuncular ve konuklardan tesis içersinde her zaman nezaket ve centilmenlik beklenmektedir.Tesis içersinde bu kurala özen göstermeyen takım yada takımlar disiplin cezasına tabidir.
Tüm oyuncular ve misafirler tesis kurallarına uymak zorundadırlar.
Disiplin kurulları GOLDEN LEAGUE asayişinden sorumlu olup, ligin yargı organı özelliğini taşır, disiplin kararlarını alır. Normal prosedür cezalar dışında her hangi bir olay yaşanması durumunda disiplin kurulu toplanarak veya canlı konferans yada mail ortamında hafta boyu gelişen olayları değerlendirir. Kamera kayıtları ,gözlemci ve hakem raporları karar alınmasında dikkatle incelenecektir.
Toplantı ya da canlı konferans günü Pazar,Pazartesi ya da Salı’dır.
Kurul en geç Çarşamba akşamı saat 22:00’ye kadar toplantı notlarını karara bağlayacaktır,bilgilendirmeyi ilgili takım kaptanlarına mail yoluyla yapıp tüm takımların bilgisi olması amacıyla en geç Cuma 22:00’a kadar web adresi üzerindeki ceza tahtası kısmında paylaşacaktır.
Disiplin Kurulu, kararlarında oyuncunun ya da takımın geçmiş maçlarındaki disiplin tutumunu da göz önüne alır.
Disiplin Kurulu, kararlarında oyuncunun ya da takımın geçmiş maçlarındaki disiplin tutumunu da göz önüne alır.
Disiplin Kurullarında lig yönetiminden 2 kişi, takımların kaptanlarından 8 kişi yani toplam 10 asil, 1 yedek olacak ve gruplarına veya liglerine göre eşit sayıda dağıtılacaktır.
Sezonların takım sayısına göre bu sayılar değişiklik gösterebilir.

Disiplin kurullarında olası ceza oylamalarında eşitlik olması durumunda yedek üyenin oyuna başvurulacaktır.

DİSİPLİN KURULU

Kurul sezon içindeki takım sayısına göre komitede görev alacak üye sayısında değişiklik gösterebilir.
Disiplin Kurulu, maçta görülen kartlardan ve alınan cezalardan bağımsız olarak , GOLDEN LEAGUE’in keyif öğelerini tehdit ettiğine kanaat getirdiği takıma veya oyuncuya ceza uygulayabilir.Bu ceza kararı Disiplin Kurulu’nda oybirliği ile alınır. Sezon içinde benzer ihlallerin olması durumunda alınan önceki kararlar aynı fikri yönde ise teamül oluşturur ve emsal olarak gösterilip ceza verilebilir.
Disiplin Kurulu üyeleri alınan kararlardaki her türlü bilgiyi gizli tutmakla ve hiçbir şekilde açıklamamakla yükümlüdür.
Takımlar her ne sebeple olursa olsun 3 kere maçına iştirak etmez ise ligden diskalifiye edilecektir.

MÜSABAKA DİSİPLİN TALİMATNAMESİ VE CEZALAR

Takımlar müsabakalara aynı tip forma ile çıkmak zorundadır,

İlk 2 hafta forma kuralında esneklik yapılıp hiçbir ceza uygulanmaz,

3. hafta müsabakasına eksik forma ile gelen takım -1 golden başlayacaktır.

Forma kuralına uymayan takımlar hiçbir şartta takım forması yaptırmazlar ise turnuvadan ihraç etme yetkisi Golden League insiyatifindedir.

Takımlar sosyal medyada, GOLDEN LEAGUE organizasyon işleri veya görevlileri hakkında hakaret edemezler. Bu kuralın ihlali durumunda kurul, takımından sorumlu olan kaptana, ihlali yapan oyuncuya maç cezası yada ihraç cezası ; takıma puan silme ve ihraç cezası verebilir.
Takımların ödemediği katılım ücretleri ve maç ücretlerinde aksaklık olduğu takdirde lig yönetimi ilgili takımı bir daha ki müsabakaya çıkarmama hakkını saklı tutar.
Yönetimin play-off döneminde yada normal sezonda maça çıkarmadığı takım hükmen 3-0 mağlup sayılacaktır.
Ayrıca lig müsabakaları ve play-off müsabakaları içerisinde fiili eylemin her türlüsü
Şahıs veya takımın ligden men olmasına sebep olabilir.
Takımlarımızın maçlarına davet ettiği seyircilerden kendileri sorumludur.
Davet ettikleri misafir veya taraftarlarının çıkaracağı tesis içi taşkınlık , fiili eylem, müsabakanın oynanmasına etki edebilecek (saha içine girmesine bile gerek kalmadan) hususlarda takım disiplin kuruluna sevk edilebilir.

Golden League yönetim kurulu ya da belirlenecek disiplin kurulu ile ilgili takıma;

Takıma (-) puan cezası ,
Takıma , müsabakalara seyirci davet yasağı cezası,
Tesis ya da lig demirbaşlarına gelen maddi zarar cezası,
Daveti gerçekleştiren oyunculara maç veya men cezası ,
Daveti gerçekleştiren takıma ligden ihraç cezası verebilir.

GOLDEN LEAGUE Disiplin Talimatnamesi’ndeki cezalandırma sistemi derecelere göre kategorileştirilmiştir.

A- SAHA GÖZLEMCİSİNE, LİG KOORDİNATÖRÜNE VEYA LİG SAHİPLERİNE,

1. dereceden Fair-Play dışı itirazlar/hakaretler 1 maçtan 3 maça kadar,

2. dereceden Fair-Play dışı itirazlar/hakaretler 3 maçtan 6 maça kadar,

3. dereceden Fair-Play dışı itirazlar/hakaretler, tükürme ve fiziki müdahale durumları ise 6 maçtan ihraca kadar cezaya tabidir.

B- MÜSABAKA ANINDA HAKEMLERE,

1. dereceden Fair-Play dışı itirazlar/hakaretler 1 maçtan 3 maça kadar,

2. dereceden Fair-Play dışı itirazlar/hakaretler 3 maçtan 6 maça kadar,

3. dereceden Fair-Play dışı itirazlar/hakaretler, tükürme ve fiziki müdahale durumları ise 6 maçtan ihraca kadar cezaya tabidir.

C- NORMAL SEZON VE PLAY-OFF’LARDAKİ MÜSABAKALARDA OYUNCULARA,

Maç esnasında çift sarı kart gören oyuncu kırmızı kart ile cezalandırılır.

Bir oyuncu tarafından, rakibine yapılan ve maç içinde HAKEM yada GOLDEN LEAGUE yetkilileri tarafından tespit edilen,

1. dereceden sert müdahale (hafif sertçe arkadan müdahaleyle görülen kırmızı kart, vs.) nedeniyle 2 maç

2. dereceden sert müdahale (amaç sakatlamak değil, ancak direkt sağlığı tehdit eden müdahale) 2 maçtan 4 maça kadar cezaya tabidir.

3. derece sert müdahale ( bilerek ve kasten yapılan müdahale ) 4 maçtan ihraca kadar cezaya tabidir.

Sezon içerisinde 3 sarı kart gören oyuncu 1 maçtan men cezası alır.
Bir oyuncunun gördüğü kartlar ve cezalar hiçbir şekilde play-off’lar öncesi eksilmeyecek yada ötelenerek sarkıtılmayacak şekilde devam edecektir.
Bir önceki sezon ceza alan oyuncunun cezası BİR SONRAKİ SEZONDA DEVAM EDECEKTİR.

Bir oyuncunun gördüğü sarı kartları Ara transfer döneminde transfer olduğu takımda devam eder.

Normal sezon sona erdiği zaman Play-Off öncesi SARI KARTlar sıfırlanır.

Kırmızı kart cezaları Final Four'da devam edecektir.

D- OYUN İÇİ KURALLARIN İHLALİ,

1- Oyuncu topla bilerek elle oynayıp rakip takımın bariz golünü veya gol atma şansını önlerse(kendi ceza alanındaki kaleci hariç) KIRMIZI kart gösterilir.

2- Çift sarı kart gören oyuncu kırmızı kart ile cezalandırılır.

3- Oyun esnasında karşılıklı iki rakip oyuncularının birbirlerine olası sertlik yada sözlü sataşma olasılığı sezildiği anda, ya da tartışma boyutuna geldiklerinde, hakeme itiraz dozunu kaçıran oyuncu yada oyunculara hakem iki oyuncuya veya bu itiraz dozunu aşan tek oyuncuya SARI karttan önce BEYAZ kart göstererek 5 DAKİKA Kendi kalesinin köşe vuruşu noktasına gönderme insiyatifine sahiptir. Bu kural oyunculara cezai işlem uygulamadan önce yüksek temponun verdiği adrenalin etkisinin sağlıklı hale gelmesini beklemek için tasarlanmıştır.

Köşe vuruşu noktasına gönderilen her iki oyuncuda kendi kale korner köşelerinde 5 dakika beklemek zorunda olup, tekrar hakem onayıyla maça iştirak ederler.

4- Oyuncu Kaleye doğru ilerleyen rakibin bariz gol atma şansını serbest vuruş veya penaltı vuruşu gerektiren bir ihlal ile önlerse kırmızı kart gösterilir.Bariz gol şansı kararlarının insiyatifi hakemdedir.

Maç sonunda bu kural ile ilgili hakemin aldığı insiyatif kararı lig yetkililerinin düzeltme yada tekrar incelenmesi gibi bir durum söz konusu değildir.Çünkü başlama düdüğü çaldıktan sonra organizasyonun tüm sorumluluğu hakeme geçmiş olur.

5- GOLDEN LEAGUE’te bir maçın, herhangi bir oyuncunun hayati bir sakatlığı nedeniyle (hakem sakatlığın önemine onay vermelidir.) bir takımın sahadan çekilerek tatil edilmesi durumunda, son kararı GOLDEN LEAGUE Disiplin Kurulu verir.

6- Hakemin oyuncu sağlığı nedeniyle gerekli gördüğü durumlar HARİCİNDE maçın tatil edilmesini beklemeden sahadan takım halinde çekilmenin cezası ise; Hükmen mağlubiyet, 3-0 üstü skorlarda mağlup takımın gollerinin silinmesi ve -2 puan cezasıdır. Play-Off maçlarında keyfi olarak sahadan çekilmelerde ise çekilen takım elenmiş sayılır ve bir sonraki sezonda -5 puan ile lige başlar.

7- GOLDEN LEAGUE’te bir maçın disiplin/güvenlik gibi bir nedenle tatil edilmesi veya maçın zor şartlarda oynanmasına sebebiyet vermesi durumunda ise karar yetkisi tamamen Disiplin Kurulunda veya Lig yönetimindedir. Kurul/Yönetim olayları değerlendirerek maçın yeniden oynanmasına, kaldığı yerden devam etmesine, iki takımdan birinin hükmen galibiyetine, maçın o anki skoruyla tescil edilmesine, her iki takımın ihraç edilmesine veya takımlara puan cezası uygulamasına ,ligten ihraç edilmelerine veya maç cezaları kararı verebilir.

Takım kaptanları ve oyuncuları takım ve taraftarlarından sorumludur. Taraftarlarının çıkardığı olaylarda takım kaptanı/oyuncu sorumluluğunu yerine getirmeyip çıkan olayları engellemeye gayret etmez yada tahrik ederse, kurul, takım kaptanına yada takımına; men veya ihraç cezası verebilir.

8- Maçına katılım göstermeyen takımın bir sonraki maçına çıkarken mevcut ligin Banka Hesabına Havale yolu ile gelemediği müsabakanın ücretini yatırması gerekir.

9- Lig'den ÇEKİLEN ve İHRAÇ edilen takımın geri kalan tüm maçlarında 3-0 HÜKMEN mağlubiyet kararı uygulanacaktır. Önceki maçlarında ki skorlar aynen tescil edilecek, geriye dönük HÜKMEN mağlubiyet kararı uygulanmayacaktır.

TAKIMLARIN İTİRAZLARI

GOLDEN LEAGUE organizasyonu adil oyun anlayışını her daim esas alacaktır.

Takımlar ile beraber işbirliği yapmayı ,sorunları beraber çözmeyi uygun görmüştür.

Buna göre oynanan maçlarda rakibinde uygunsuz oyuncu olduğunun tespitini organizasyon ile beraber takımlarda yapacaktır.

1- Oynanan maçta rakip takımın kadrolarını incelemek takım kaptanlarının ASLİ görevidir.
2- Takım kaptanının tespitinden kaçmış uygunsuz oyuncu profili var ise bunun tespiti maçtan hemen sonra yapılamamış ve daha sonra tespiti yapılmış olsa bile 2 GÜN itiraz süresi takımlara sağlanacaktır.
(CUMARTESİ OYNAYAN MAÇ PAZARTESİ günü saat 18:00 – PAZAR OYNAYAN MAÇ SALI saat 18:00)
3- Bu (İKİ) günü geçen itiraz süresi dikkate alınmayacak ve 2 günü geçmiş itirazlar ile ilgili haftalarla alakalı cezai işlem uygulanmayacaktır.
İtirazların 2 gün olma sebebi , lig devam ederken ve ilerleyen haftalarda olası diskalifiye veya puan silme cezalarının uygulanmasıyla lig düzenin sekteye uğraması, playofflar öncesi sıralamaların son dakikalarda değişmesi gibi konuların önüne geçmek içindir.
Bu yüzden kontrol mekanizmasının sorumluluğu , ligin asayiş ve düzeninin el birliği ile yürütülmesi TAKIMLAR ile beraber GOLDEN LEAGUE organizasyonunda olması tasarlanmıştır.
4- Yapılan itirazların değerlendirmesi ivedilikle yapılıp takımlara mail ile bildirilip ve web sitesindeki ceza bölümünde sebebiyle yayınlanacaktır.
5- Disiplin kurullarımızın karara bağladığı takım yada oyuncu cezaları takımlara sms yada mail ile tebliğ edildikten sonra takımlarımızın cezalara itiraz süresi 2 (İKİ) gündür.
6- Cezayı tebliğden sonra geçen 2 günden sonra ekiplerimizin itirazları kabul edilmeyecektir.

NOT: Bu süre kısıtlamalarının nedeni; bir sonraki haftaya kadar tüm kararların netleşmesi,ligin düzeninin sekteye uğramaması ve akıllarda soru işaretleri bırakılmaması adına düzenlenmiştir.

GOLDEN LEAGUE YÖNETİM KURULU HAKLARI

Golden League yönetimi lig devam ederken EN ALT ligden çekilen takımların yerine aynı puan ve averaj ile takım dahil edebilirler.
Bir üst lige alınacak takımlar, (Premier Lig ve Ümraniye 1. Lig) lige dahil olurken SONDAN İKİNCİ SIRADAKİ takımın PUANI ile lige dahil olabilirler.
2. Lig'de ve 1. Lig'de en üst sırada aynı puanda olan 2 veya 3 takım varsa Golden Lig yönetimi takımlar arasında tercih yapma hakkına sahiptir.
Lig devam ederken yeni iştirak edecek takımların lige başlarken başlayacağı puanı lig yönetimi belirleyebilir.
Lig bitimi veya sezon ortası 1.-2.-3. Liglerden ayrılıp bir sonraki sezonda turnuvaya iştirak etmeyecek takımların haklarını başka bir takıma devretme hakkı mevcuttur, fakat lig yönetimi bu takımlara onay verip vermemekte serbesttir.
Lig yönetimi çekilen takımın yerine dilediği takımı belirleyeceği kategoriye alma hakkına sahiptir.

Lig yönetimi sorun yaşayan takım içinden bir oyuncunun, takımını yeniden transfer dönemlerinde yapılandırma hakkı verebilir.

Lig yönetimi uygun gördüğü hallerde GERİYE DÖNÜK cezalar, kararlar ve uygulamalar yapma yetkisine sahiptir.

GÜVENLİK

Organizasyona katılan tüm takımlar güvenlik konusunda kendileri sorumludurlar.
Takımların kendi aralarında ya da tesislerle aralarında çıkabilecek ihtilaflarda organizasyon komitesi taraf değildir, sorumluluk kabul etmez.
Organizasyon komitesi; güvenlik ile ilgili konularda, tedbir alınmaması veya öngörülemeyen nedenlerden ötürü takımların ve oyuncuların uğrayabileceği maddi ve manevi zararlardan sorumlu tutulamaz.
İstenmeyen olayların uzaması halinde FUTBOL PARK tesis yetkilileri ve Organizasyon komitesi POLİS ekiplerine haber vererek gerekli bildirimi yapmak zorundadır.

SAĞLIK

GOLDEN LEAGUE’e katılan tüm oyuncular sağlık konusunda kendileri sorumludurlar. Spor yapmalarına engel rahatsızlıkları bulunanlar organizasyona katılmamalıdırlar.
45 yaşından büyüklerin sağlık raporu eşliğinde oynamalarında herhangi bir problem yoktur. İzin ve rapor getirilmediği takdirde GOLDEN LEAGUE Organizasyon Komitesi’nin hiçbir sorumluluğu yoktur.
Organizasyon Komitesi; sağlıkla ilgili konularda, tedbir alınmaması veya öngörülemeyen nedenlerden ötürü takımların ve oyuncuların uğrayabileceği maddi ve manevi zararlardan sorumlu tutulamaz.

ÖDÜLLER

Lig sportif başarıların ikinci planda tutulmasını istediğinden saha içi hırsların had safhaya çıkmaması adına ekstrem ödüller vaad etmeyi uygun görmemektedir.
Bununla birlikte;

1. Lig ’te Şampiyon olan ekibe lig kupası ve madalya takdim edilip ,bir sonraki sezon katılım ücreti alınmayacaktır.
Yine aynı finalde ikinci olan ekip oyuncularına GOLDEN LEAGUE madalyası takdim edilecektir.
3.’lük- 4.’lük maçının galibi yine 3. lük kupası ve madalya almaya hak kazanacaktır.
4. olan ekip madalya ya da plaket ile ödüllendirilecektir.
2. Lig ’te şampiyon olan ekibe lig kupası ve madalya takdim edilip ,
Yine aynı finalde ikinci olan ekip oyuncularına GOLDEN LEAGUE madalyası takdim edilecektir.
3.’lük- 4.’lük maçının galibi yine 3. lük kupası ve madalya almaya hak kazanacaktır.
4. olan ekip madalya ya da plaket ile ödüllendirilecektir..
EN CENTİLMEN TAKIM

Organizasyon tarafından plaket ile ödüllendirilecek ve bir sonraki sezon lige katılım ücretinde %50 indirim uygulanacaktır.
BİREYSEL ÖDÜLLER

Organizasyon, GOL KRALI – ASİST KRALI – EN DEĞERLİ KALECİ, DEFANS, ORTA SAHA ve FORVET ödülleri ile MVP
(En değerli oyuncu) ödülleri verecektir.

Buna göre gol kralı ve asist kralı ödülü lig maçlarında attıkları gol ya da asistlere göre belirlenecek olup, en değerliler ve MVP (En değerli oyuncu) ödülünde lig sonuna kadarki performanslar baz alınacaktır.

GOLDEN LEAGUE ORGANİZASYONUNA KAYIT OLUP İŞTİRAK EDEN HER TAKIM VE SPORCULAR BELİRLENEN KURALLARI KABUL ETMİŞ SAYILIR. 
GOLDEN BUSINESS LEAGUE KURALLAR

1. GENEL İŞLEYİŞ

a) Golden Business League'de mücadele edecek ekipler, katıldıkları illerde 5 (beş) takımın bulunduğu gruplarda mücadele edecektir. Gruplarında katılacakları 4 müsabakanın ardından, ilk 4 sırada bulunmaları halinde bir sonraki tura yükselirler. Etkinlik, bu turun ardından tek müsabakalı eleme usulü ile devam edecektir.

b) Grup müsabakaları sonunda, iki ya da daha fazla takımın puan eşitliği halinde sırasıyla şu kriterlere bakılır;

- Eşit puanlı takımların birbirleriyle oynadıkları müsabakalardan bir puan tablosu oluşturulur ve ikili averaja bakılır. Üç takım aynı puandaysa bu kez üçlü bir puan tablosu oluşur.

- Genel averaj,

- Atılan gol sayısı,

- Hükmen mağlubiyet (Hükmen mağlubiyeti olmayan takım üst sırada yer alır.),

- Grup müsabakalarında görülen sarı ve kırmızı kartlar (Sarı kart bir, kırmızı kart üç ceza puanı olmak üzere en düşük ceza puanına sahip olan takım üst sırada yer alır.),

- Eşitlik halen devam ediyorsa ilgili takımlar arasında kura çekilişi yapılacaktır.

c) Eleme turlarında beraberlikle sonuçlanan müsabakalarda, doğrudan penaltı atışlarına geçilir.

* İki takımın sırasıyla beşer penaltı atış hakkı bulunur. Eğer, iki takım da beşer penaltı vuruşu sonucunda skorda eşitlik bozulmaz ise seriye tekli penaltı atışları şeklinde eşitlik bozulana kadar devam edilir.

d) Hükmen mağlubiyet cezası ile sonuçlanan müsabakaların organizasyondaki karşılığı, müsabakanın ceza uygulanan takımın aleyhine 3-0 mağlubiyeti ile tescildir.

e) Bir takım üst üste 2 müsabakaya katılım sağlamaması nedeniyle hükmen mağlubiyet cezası aldığı takdirde turnuvadan ihraç edilir. Daha önce oynadığı müsabakaları ve kalan müsabakalarında ise hükmen 3-0 mağlup ilan edilir.

f) Her takım müsabaka başlangıç saatinde en az 5 oyuncusuyla, oyun alanı içerisinde hazır olmalıdır. Aksi bir durumda, ilgili takıma hükmen mağlubiyet cezası uygulanır. Organizasyon komitesi gerekli gördüğü durumlarda müsabaka saatini ve yerini değiştirme hakkına sahiptir.

g) Golden Business League müsabakalarında taç kuralı uygulanır. Taç atışı, el ile kullanılır. Hatalı taç kullanımında ise; taç atışı el değiştirir.

 

2. OYUNCU SAYISI VE NİTELİKLERİ

a) Her takımın kadrosu en az 7, en çok 22 kişiden oluşur.

b) Müsabakalar, 1 kaleci 6 oyuncudan oluşan 7 kişilik takımlar ile oynanacaktır. Müsabakanın oynandığı saha ölçülerinin gerektirdiği durumlarda 1 kaleci 7 oyuncudan oluşan 8'erli takımlarla oynanabilir. Bu durumun oluşması halinde www.goldenlig.com adresinde bu bilgi paylaşılarak katılımcılar bilgilendirilir.

c) Golden Business League'de yer alacak katılımcı şirket oyuncularının, turnuva başlangıç tarihinden geriye dönük en az 2 aylık sigortalı çalışanları olması gerekmektedir. Şirket çalışanı olma koşuluyla Her takım kadrosunda 1 amatör oyuncu bulundurma hakkına sahiptir..

d) Grup şirketleri Golden Business League'de birbirinden bağımsız olarak katılabilecekleri gibi isterlerse beraber katılabilirler. Grup şirketleri birleşmeleri halinde, organizasyonda çatı grubun veya çatı grup adına patentli bir markanın adıyla yer alacaklardır. Bağımsız katılmaları halinde ise bu takımlar ayrı gruplarda yer alır. Grup şirketlerinde şirket ortaklarından en fazla 3’ü kadroda bulunabilir.

e) Bir şirket, oyuncu kadrosunda franchise çalışanlarını oynatabilir. Bu durumda iki şirket arasındaki franchising sözleşmesi kayıt aşamasında ibraz edilmelidir.

f) Bir şirket, oyuncu kadrosunda 1 adet resmi sözleşmeli taşeronunun veya 1 adet kendisi adına fason üretim yapan firmanın SGK’lı çalışanlarını bulundurabilir. Bu durumda taşeron sözleşmesi veya fason üretim sözleşmesi kayıt aşamasında ibraz edilmelidir.

Örnek: Şirket, güvenlik ve temizlik işlerini 2 firmaya taşeron olarak yaptırmaktadır. Bu durumda Golden Business League kadrosunda güvenlik işleri taşeronundan veya temizlik işleri taşeronundan sınırsız oyuncu alabilir. Ancak, her iki taşeronundan aynı anda oyuncu alamaz.

g) Katılımcı şirketler 22 kişilik resmi takım listesi içerisinde, stajyer firma çalışanlarını bulunduramaz.

h) Katılımcı şirketler 22 kişilik resmi takım listesi içerisinde, profesyonel futbol lisansına sahip oyuncu bulunduramaz. Eski profesyonel futbolcuların kadroda bulunabilmeleri için sözleşme bitiş tarihleriyle turnuva başlangıç tarihi arasında en az 1 yıllık sürenin geçmiş olması gerekir.

i) Katılımcı şirketler 22 kişilik resmi takım listesi içerisinde, Bölgesel, Süper ve 1. Amatör Lig futbol lisansına sahip 1 oyuncu bulundurma hakkına sahiptir. Bu oyuncunun en az 2 ay sigortalı çalışan olması zorunludur. 

j) İlgili sezonun başlangıç gününden 1 yıl önce veya daha yeni tarihte amatör vizesi almış veya yeniletmiş (Süper Amatör, 1. Amatör vb.) her oyuncu “amatör oyuncu” statüsündedir. (2024 Bahar sezonu için 24.02.2023 ve sonrası vize almış oyuncular)

k) Katılımcı şirketler 22 kişilik resmi takım listesi içerisinde, faal (vizeli) amatör lisansına sahip yalnızca 1(BİR) amatör oyuncu bulundurabilir. Golden Business League'de yer alacak katılımcı şirket amatör lig oyuncusunun, turnuva başlangıç tarihinden geriye dönük en az 6 aylık sigortalı çalışan olması gerekmektedir.

Örnek: Golden Business League'de 2024 Bahar Sezonu başlangıç tarihi 25.02.2024 olduğundan; bu dönem oynayacak amatör oyuncunun, 25.08.2023 öncesinde katıldıkları şirkette sigorta girişini yaptırmış olmalıdır.

l) Profesyonel ve Amatör oyuncu lisans sorgulamaları, TFF Bilgi Bankası ve ASFK üzerinden gerçekleştirilir.

m) Katılımcı şirketler, Golden Business League'de kadroda bulunan bir oyuncusunun etkinlik devam ederken işten ayrılması durumunda, takımdaki varlığı otomatik olarak son bulur. Takım, bu durumu Merkez Disiplin Kuruluna bildirerek söz konusu oyuncuyu kadrodan çıkarmak ve bir daha oynatmamak zorundadır. Bu durumda bulunan bir oyuncu söz konusu takımda oynaması durumunda, ilgili takıma o müsabakada hükmen mağlubiyet cezası uygulanır.

n) Takımların grup aşamasını geçerek eleme müsabakalarına geçmesi halinde; grup aşamasının bitimine müteakip ilk hafta içerisinde, kadrolarına 2 oyuncu transfer yapma hakları vardır. Transfer edilecek olan oyuncuların, 2. madde de belirtilen oyuncu niteliklerine uygun olması gerekmektedir. Takım kadrosu maksimum 22 kişi olabilir. 22 kişilik kadrosu olan takımlar transfer yapabilmeleri için kadrolarından oyuncu çıkartması gerekmektedir.

o) Aktif sezon içerisinde aynı gruba ait iki veya ikiden fazla şirket takımın turnuvaya katılım sağladığı durumlarda bu gruba bağlı takımlar arası transfer yapılamaz.

3. OYUNCULARIN GİYSİ VE GEREÇLERİ

a) Golden Business League'de takımların müsabakalara forma ile katılma zorunluluğu vardır. Takımlar forma fotoğraflarını, ilgili Golden Business League başlangıç tarihinden 10 gün önce [email protected] adresine göndererek onay almalıdır. Müsabaka hakemi tarafından iki takımın formalarının birbirine benzer olması nedeniyle karışıklık olabileceği kanaatine varılması halinde, müsabaka hakeminin gerçekleştireceği kura ile belirlenen takım, Organizasyon Komitesi’nin sağlayacağı yeleklerle oynar.

b) Müsabaka öncesinde sahada ısınmak isteyen oyuncular mutlaka yelek veya eşofman üstü giymelidir.

c) Mücadelen eden takım oyuncuları, plastik krampon, halı saha ayakkabısı ile oynaması mümkündür. Vidalı krampon tüm illerde yasaktır. Müsabaka hakeminin, oyuncunun ayakkabısının rakibin sağlığına zarar verebileceğine kanaat getirdiği durumda, oyuncunun ayakkabısını değiştirmesini istemekle yetkilidir.

d) Yaralanmalara neden olabilecek takıları takmak yasaktır. (Gözlük, saat, yüzük, kolye, bileklik vs.)

e) Müsabakalar Organizasyon Komitesinin sağlayacağı tam profesyonel müsabaka toplarıyla oynanacaktır.

f) Tüm oyuncuların müsabaka sırasında tozluk ve tekmelik kullanma zorunluluğu vardır.

g) Müsabakalarda mücadele edecek tüm takımların, tam takım forma (forma-şort-tozluk) ile mücadele etme zorunluluğu vardır. Takımların bir veya birden fazla oyuncusunun tam takım forma ile sahaya çıkmaması durumunda müsabaka hakemi, müsabaka raporunda bu durumu belirtir. İlgili takıma, Merkez Disiplin Kurulu tarafından bir defaya mahsus ihtar cezası uygulanır. Aynı takımdan bir veya birden fazla oyuncu ertesi müsabakalarda tam takım forma ihlalini tekrar etmesi durumunda, ihlali yapan oyuncu(lar) bir sonraki müsabakalara katılamazlar.

4. OYUNCU DEĞİŞİKLİĞİ

a) Golden Business League müsabakalarında, takımların (5) oyuncu değiştirme hakkı vardır. Her takımın Oyuncu değişikliği için en fazla 3 kez oyunu durdurma hakkı vardır. Çıkan oyuncu yeniden oyuna dahil olabilir. Kaleci ile oyuncu oyun içerisinde yer değiştirebilir buda oyuncu değişikliği hakkından sayılır.

b) Oyundan çıkan oyuncu, yeni bir oyuncu değişikliği ile oyuna tekrar dâhil olabilir.

5. TEKNİK EKİP VE YÖNETİCİLER

a) Katılım sırasında tanımlanmış olan takım yöneticisi ve teknik direktörü soyunma odası, koridor, oyun alanı gibi teknik alanlarda takımla birlikte bulunabilir. Tanımsız kişilerin belirtilen teknik alanlarda bulunması yasaktır. Tanımlanmış takım yöneticisi veya teknik direktörden sadece 1 tanesi yedek kulübesinde bulunabilir.

b)Takımlar tarafından tanımlanmış olan yönetici ve teknik direktörler bir kereye mahsus, yazılı olarak ilgili değişiklik evraklarını müsabaka öncesindeki hafta içi ve mesai saatleri içerisinde beyan etmesi koşuluyla değiştirilebilir. Müsabaka günü yapılacak değişiklikler kabul edilmez.

c) Takımlar tarafından tanımlanmış olan teknik direktör ve yöneticiler, sorumlu davranışlar içinde bulunmalıdırlar. Bu kişilerin saha içi ve saha dışında sportmenliğe aykırı davranışları halinde kendileri ve gerek görüldüğü durumlarda takımları, Merkez Disiplin Kurulu sevk edilerek gerekli disiplin cezası uygulanır.

e) Takım kaptanları; yönetici ve teknik direktörün yokluğunda takımında tam yetkilidir. Golden Business League kurallarına hâkim bir şekilde saha içi ve saha dışında tüm organizasyon görevlilerine yardımcı olmalıdırlar.

6. SEYİRCİLER

a) Müsabakayı izleyen seyircilerin veya yedek oyuncuların, müsabaka hakeminin izni olmadan oyun alanına girmeleri kesinlikle yasaktır.

b) Golden Business League'de mücadele eden takımlar, kendilerini izlemeye gelen seyircilerinin hal ve hareketlerinden sorumludur. Müsabaka raporuyla bir takımın taraftarı olduğuna kanaat getirilen kişinin organizasyon görevlileri, müsabaka hakemleri, rakip oyuncu veya taraftarlarına karşı sportmenlik sınırını aşan tutumu ile oyun alanı için belirtilen kurallarına uymaması yine o takımın sorumluluğu altındadır. Bu tip durumlarda Merkez Disiplin Kurulu’nun ilgili seyirciler ile takım arasında bağlantı olduğunu saptaması halinde; gerekli disiplin cezası ilgili takıma uygulanır. Ayrıca katılımcı şirket, etkinlik süresi boyunca seyircilerinin ve oyuncularının etkinlik alanı içinde bulunan eşya, makine ve düzeneklere verilecek maddi zarardan sorumludur.

7. HAKEMLER

a) Golden Business League'de gerçekleştirilen her müsabaka, oyun kurallarını uygulamada tam yetkili olarak atanmış (FAAL TFF) hakemleri tarafından yönetilir. Müsabaka hakemlerinin oyun ile ilgili kararları, nihai kararlardır.

b) Hakemler ve saha koordinatörleri müsabaka boyunca, organizasyon komitesini temsil etmektedirler. Müsabaka hakemlerinin, oyun alanı içi ve dışı ile ilgili verdikleri kararlar tartışılamaz. Müsabaka hakemlerini tayin etme yetkisi tamamıyla Merkez Disiplin Kurulunun kontrolünde İstanbul İl Hakem Kuruluna aittir, takımların hakem seçme hakkı yoktur.

c) Müsabaka hakemi, oyuncuların oyun alanına girişinden çıkana kadar geçen süre (Normal müsabaka süresi, devre arası, seri penaltı atışları) içerisinde sarı veya kırmızı kart gösterme yetkisine sahiptir.

d) Eğer müsabaka hakemi herhangi sebepten dolayı geçici olarak oyunu yönetemeyecek hale gelirse, müsabaka saha koordinatörünün denetimi altında devam edebilir.

e) Müsabaka hakemi, bir veya birkaç oyuncunun oyun içindeki disiplini bozabileceğine ve anlık bir sinirle oyundan ihraç olabilecek psikolojiye büründüğüne kanaat getirdiği durumlarda hem sahadaki oyun disiplinini hem de oyuncuları korumak amacıyla beyaz kartını kullanır. Beyaz kart oyuncu, saha koordinatörünün kontrolünde oyun alanı dışına çıkarak, 5 dakika süre ile oyun alanı dışında bekler. Bu süre zarfında ilgili takımının yedek bir oyuncusu, beyaz kart ile cezalandırılan oyuncunun yerine oyuna dâhil olabilir. Ceza süresi tamamlanan oyuncu, müsabaka hakeminden izin alarak tekrar oyuna girebilir. Beyaz kartın, sarı veya kırmızı kartla bir ilişkisi yoktur. Bu kart bir ceza uygulaması değil, koruma unsurudur. Oyuncuya sakinleşmesi ve oyundan ihraç olacak bir ihlal yapmaması için tanınan bir şanstır.

8. DİSİPLİN KURULU

a) Golden Business League Merkez Disiplin Kurulu; Golden Business League asayişinden sorumlu olup, ligin yargı organı özelliğini taşır. Haftanın belirli bir günü toplanarak hafta boyu gelişen olayları değerlendirir ve gerekli kararları alır.

b) Golden Business League, saha içi ve saha dışında sportmenliğe aykırı tutum ve davranışlara (kavga, küfür vs.) Merkez Disiplin Kurulu tarafından ilgili disiplin cezası uygulanır.

c) Merkez Disiplin Kurulu, cezai uygulamalarında oyuncunun ve takımın disiplin geçmişlerini göz önünde bulundurur.

d) İlgili sezon fikstürüne uygun şekilde hareket etmeyerek müsabakaya katılım sağlamayan takıma hükmen mağlubiyet cezası verilir. Eğer katılım sağlanmayan müsabaka grup aşaması müsabakası ise hükmen mağlubiyete ek olarak -1 (eksi 1) puan indirme cezası uygulanır.

e) Müsabakada kırmızı kart gören oyuncuya, en az 1 (bir) müsabakadan men cezası uygulanır.

f) Kırmızı kart gören oyuncu oyundan ihraç olur ve müsabaka boyunca oyuna tekrar dahil olamaz. 

g) Merkez Disiplin Kurulu; müsabakada görülen kartlardan bağımsız olarak, keyif öğelerini tehdit ettiğine kanaat getirdiği takım ve oyuncuya disiplin cezası uygulama yetkisine sahiptir.

h) Merkez Disiplin Kurulu, Golden Lig Events'in faaliyet gösterdiği 8 ilin İl Disiplin Kurulu Başkanlarından oluşur.

9. TATİL EDİLEN MÜSABAKALAR

a) Golden Business League bir müsabakaya, herhangi bir oyuncunun hayati sakatlığı nedeniyle (Müsabaka hakemi sakatlığın önemine onay vermelidir.) devam edilememesi durumunda, müsabaka tatil edilir. İlgili müsabaka Organizasyon Komitesinin belirleyeceği gün ve saat de kaldığı yerden tamamlanır.

b) Golden Business League bir müsabakanın disiplin veya güvenlik gibi bir nedenle tatil edilmesi durumunda, müsabaka Merkez Disiplin Kuruluna sevk edilir. Kurul, gerekli incelemeleri yaparak; müsabakanın yeniden oynanmasına, kaldığı yerden devam etmesine, iki takımdan birinin hükmen mağlubiyetine, müsabakanın o anki skoruyla tescil edilmesine, her iki takımın tüm Golden Lig Events müsabakalarından men cezası veya takımlara puan cezası uygulamasına karar verebilir.

10. İTİRAZLAR

a) Takımlar müsabakalarla ilgili her türlü itirazlarını müsabakanın bitimine müteakip en geç 48 saat içerisinde, TR03 0006 2001 0170 0006 2974 78 IBAN hesabına (Golden Sportif Organizasyon A.Ş resmi banka hesabıdır.) gönderilen “Müsabaka İtirazı” açıklamalı 1.000,00 TL’lik dekontun kopyası ile birlikte [email protected] adresine gönderecekleri mail ile yapmaları gerekmektedir. Bu süreyi aşan itirazlar dikkate alınmaz.

b) Yapılan itirazın haklı bulunması halinde, itiraz bedeli katılımcı firmaya geri ödenecektir.

11. ORGANİZASYON SORUMLULUKLARI & SİTE İŞLEYİŞİ:

a) Golden Business League organizasyon yapısı ile ilgili her türlü konuda karar yetkisi Golden Events tarafından atanmış olan Organizasyon Komitesi’ne aittir.

b) Organizasyon Komitesi’nin, Golden Business League ile ilgili her türlü değişikliği yapma hakkı saklıdır.

c) Organizasyonla ilgili haberler, duyurular, müsabaka sonuçları ve müsabaka programları gibi bilgiler www.goldenlig.com’de yayınlanacaktır. www.goldenlig.com'da yayınlanan bilgileri takip etmek takımların kendi sorumluluğundadır ve takip etmemekten doğacak zararlardan Organizasyon Komitesi sorumlu tutulamaz.

d) Merkez Disiplin Kurulu tarafından kurallara aykırı davrandığı gerekçesiyle tüm Golden Events müsabakalarından men cezası veya müsabakadan men cezası uygulanan takım ile oyuncular, maddi veya manevi herhangi bir hak iddia edemez.

12. SAĞLIK

a) Organizasyon Komitesi, Golden Business League gerçekleştirilen her müsabakada olası sağlık problemlerinde ilk müdahalede bulunabilmesi için, tesiste en az bir ilk yardım görevlisi bulundurmakla mükelleftir. Bununla birlikte, katılan tüm oyuncular sağlık konusunda kendileri sorumludur. Spor yapmalarına engel rahatsızlıkları bulunanlar organizasyona katılmamalıdır.

b) 45 yaşından büyük kişilerin, doktordan aldığı “spor yapabilir” şeklindeki sağlık raporunu beyan ederek müsabakalara katılmasında herhangi bir problem yoktur. Sağlık raporu beyan edilmediği takdirde Golden Events’in hiçbir sorumluluğu yoktur.

c) Golden Events sağlıkla ilgili konularda; takımların tedbir almaması ve öngörülemeyen nedenler neticesinde, takımların veya oyuncuların uğrayabileceği maddi ve manevi zararlardan sorumlu tutulamaz.

13. GÜVENLİK

a) Organizasyona katılan tüm takımlar güvenlik konusunda kendileri sorumludurlar.

b) Katılımcıların kendi aralarında ya da tesislerle aralarında çıkabilecek ihtilaflarda Golden Events taraf değildir, sorumluluk kabul etmez.

c) Golden Events güvenlik ile ilgili konularda; takımların gerekli tedbirleri almaması veya öngörülemeyen nedenler neticesinde, takımların ve oyuncuların uğrayabileceği maddi ve manevi zararlardan sorumlu tutulamaz.

14. ÖDÜLLER

a) İl etabı sonucunda İl Şampiyonu unvanını kazanan takımlar, Golden Business League İl Kupası, teknik direktör ve futbolcular da madalya almaya hak kazanır. İl ikincisi olan takımın oyuncuları madalya, şirket yetkilisi ise plaket ile ödüllendirilir.

b) İllerin her iki dönem (2023 Güz ve 2024 Bahar Dönemi) Şampiyonları, Türkiye Şampiyonası’na katılmaya hak kazanır. 

c) Organizasyon Komitesi, açıklanan ödüllerde değişiklik yapma hakkını saklı tutar.